PORTLAND NEEDS WILLAMETTE WEEK.
NOW WILLAMETTE WEEK NEEDS YOU.

The need for strong, independent local journalism
is more urgent than ever. Please support the city we
love by joining Friends of Willamette Week.

Here are the Winners of the Best of Portland Readers’ Poll 2018

You voted and picked your winners! Check out who's the best of the best in PDX.

Best Art Gallery

Portland Art Museum Rental Gallery

237 SW 10th Ave. at Jefferson, 503-224-0674

Runner-up:

Verum Ultimum Art Gallery

Third place:

Basic Space Gallery

Best Dance Company

BodyVox

1201 NW 17th Ave. (503) 229-0627

Runner-up:

A-WOL Dance Collective

Third place:

Afterglow Aerial Arts

Best Film Festival

Portland International Film Festival

(503) 894-7557

Runner-up:

African Film Festival

Third place:

Northwest Animation Festival

Best Movie Theater

Hollywood Theatre

4122 NE Sandy Blvd. (503) 493-1128

Runner-up:

Living Room Theaters

Third place:

Bagdad Theater & Pub

Best Museum

Portland Art Museum

1219 SW Park Ave. (503) 226-2811

Runner-up:

OMSI

Third place:

Oregon Historical Society Museum

Best Music Festival

Pickathon Music Festival

16581 SE Hagen Rd., Happy Valley

Runner-up:

Soul'd Out Music Festival

Third place:

Chamber Music Northwest Summer Festival

Best Music School

School of Rock Portland

1440 SE Hawthorne Blvd. (503) 231-2945

Runner-up:

Portland State University

Third place:

Happy Valley Arts Academy

Best Performing Arts Center

Arlene Schnitzer Concert Hall

1037 SW Broadway (855) 223-9529

Runner-up:

Portland Center Stage at The Armory

Third place:

Alberta Rose Theatre

Best Small Press Publisher

Independent Publishing Resource Center (IPRC)

318 SE Main St #155, (503) 827-0249

Runner-up:

Microcosm Publishing

Third place:

Ooligan Press

Best Specialty Event

Oregon Burlesque Festival

Runner-up:

Metalesque Fest (Sign of the Beast Burlesque)

Third place:

NXT LVL PDX Dance Parties for Social Justice

Best Theater Company

Portland Center Stage at The Armory

128 NW 11th Ave. (503) 445-3700

Runner-up:

Artists Repertory Theatre

Third place:

Deep End Theater

Best Visual Artist

Jesse Reno

Runner-up:

Portraits in Prose

Third place:

Arkady Brown

Best Zine

Women of Color Zine

Runner-up:

Somnambulist

Third place:

Vortex Magazine

Best Budtender

Samnang Chan of Brothers Cannabis

3609 SE Division St. (503) 894-8001

Runner-up:

Stephen Davenport, Mindrite

Third place:

Tiara Darnell, Farma

Best Cannabis Delivery Service

Green Box

(971) 263-1975

Runner-up:

KUSH CART

Third place:

Rip City Delivery

Best Cannabis Farm

Yerba Buena

(503) 628-0174

Runner-up:

High Latitudes

Third place:

Family Trees

Best Cannabis Strain

Mt. Hood Magic

Runner-up:

Ten Four Farms, Plantinum GSC

Third place:

Dutch Treat

Best Cannabis-Infused Product

Luminous Botanicals

Runner-up:

Empower BodyCare

Third place:

Quill

Best Dispensary

Brothers Cannabis

3609 SE Division St. (503) 894-8001

Runner-up:

Farma

Third place:

MindRite Dispensary

Best Edible Product

Wyld Gummies

Runner-up:

Grön Chocolate

Third place:

Lunchbox Alchemy, Squib

Best Head Shop

Mary Jane's House Of Glass

1425 NW 23rd Ave. (503) 841-5751

Runner-up:

Mellow Mood Pipe & Tobacco

Third place:

House of Pipes

Best Organic Cannabis Selection

MindRite Dispensary

1780 NW Marshall St. (503) 477-4430

Runner-up:

Farma

Third place:

Home Grown Apothecary

Best Place to Get High

Everywhere

Milkyway, Solar System

Runner-up:

Home

Third place:

Mt. Tabor

Best Bagel

Spielman Bagels and Coffee Roasters

2111 SE Division St. 971-888-4006

Runner-up:

Henry Higgins Boiled Bagels

Third place:

Bowery Bagels

Best Bakery

Ken's Artisan Bakery

338 NW 21st Ave. (503) 248-2202

Runner-up:

Back To Eden Bakery

Third place:

Petunia's Pies & Pastries

Best Barbecue

Podnah's BBQ

1625 NE Killingsworth St. (503) 281-3700

Runner-up:

Homegrown Smoker

Third place:

People's Pig

Best Brewery

Breakside Brewery

Multiple locations, 1570 NW 22nd Ave, (503) 444-7597

Runner-up:

10 Barrel Brewing

Third place:

Ecliptic Brewing

Best Brunch Spot

Jam On Hawthorne

2239 SE Hawthorne Blvd. (503) 234-4790

Runner-up:

Besaw's

Third place:

Cadillac Cafe

Best Cafe

Case Study Coffee

802 SW 10th Ave. (503) 477-8221

Runner-up:

Water Avenue Coffee

Third place:

Bijou Cafe

Best Catering Service

Elephants Delicatessen

Multiple locations, 1611 SE 7th Ave., (503) 937-1099

Runner-up:

Vibrant Table Catering & Events

Third place:

Urban Farm Foods

Best Chinese Restaurant

Shandong Restaurant

3724 NE Broadway, (503) 287-0331

Runner-up:

HK Cafe

Third place:

Yuan Su Vegetarian

Best Chocolatier

Moonstruck Chocolate Cafe

Multiple locations, 6600 N Baltimore Ave., (503) 247-3448

Runner-up:

Missionary Chocolates

Third place:

Alma Chocolate

Best Cidery

Portland Cider Co.

8925 SE Jannsen Rd., Bldg. F, Clackamas, (503) 908-7654

Runner-up:

Reverend Nat's Hard Cider

Third place:

Atlas/Avid Cider Co.

Best Coffee Roaster

Stumptown Coffee Roasters

Multiple locations, 128 SW 3rd Ave., (855) 711-3385

Runner-up:

Coava Coffee Roasters

Third place:

Nossa Familia Coffee

Best Distillery

Eastside Distilling

1001 SE Water Ave., Suite 390, (971) 888-4264

Runner-up:

New Deal Distillery

Third place:

House Spirits Distillery

Best Donut

Blue Star Donuts

Multiple locations, 1237 SW Washington St., (503) 265-8410

Runner-up:

Pip's Original Doughnuts & Chai

Third place:

Doe Donuts

Best Ethiopian Restaurant

Queen of Sheba Restaurant

2413 NE Martin Luther King Jr. Blvd. (503) 287-6302

Runner-up:

Bete-Lukas Ethiopian Restaurant

Third place:

Enat Kitchen Restaurant

Best Family-Friendly Restaurant

Laughing Planet

Multiple locations, 2276, 2120 NE Oregon St., (503) 546-2972

Runner-up:

Hopworks Urban Brewery

Third place:

Jam On Hawthorne

Best Food Cart

Garden Monsters

5029 SE Division St., (503) 688-8500

Runner-up:

Hana's Authentic New Orleans Snowballs and More

Third place:

Bark City BBQ

Best French Restaurant

Petite Provence

Multiple locations, 4834 SE Division St., (503) 233-1121

Runner-up:

Le Pigeon

Third place:

Little Bird Bistro

Best Gluten-Free Restaurant

Back To Eden Bakery

2215-2217 NE Alberta St. (503) 477-5022

Runner-up:

Harlow

Third place:

Petunia's Pies & Pastries

Best Hot Sauce

Secret Aardvark

(503) 309-5030

Runner-up:

Hot Mama Salsa

Third place:

Wet Wizard Sauce Company

Best Ice Cream

Salt & Straw

Multiple locations, 2035 NE Alberta St., (503) 208-3867

Runner-up:

Ruby Jewel Ice Cream

Third place:

Fifty Licks Ice Cream

Best Indian Restaurant

Bollywood Theater

Multiple locations, 2039 NE Alberta St., (971) 200-4711

Runner-up:

The Sudra

Third place:

Namaste Indian Cuisine

Best Japanese Restaurant

Bamboo Sushi

Multiple locations, 836 NW 23rd Ave., (971) 229-1925

Runner-up:

Afuri Ramen

Third place:

Ichiza Kitchen

Best Kombucha Brewer

SOMA Kombucha

7319 N John Ave., (503) 980-4065

Runner-up:

Brew Dr. Kombucha

Third place:

Lion Heart Kombucha

Best Late-Night Menu

Luc Lac

835 SW 2nd Ave. , (503) 222-0047

Runner-up:

Black Water Bar

Third place:

Muu-Muu's

Best Mediterranean Restaurant

Nicholas Restaurant

Multiple locations, 318 SE Grand Ave., (503) 235-5123

Runner-up:

Tusk

Third place:

Ya Hala Lebanese Cuisine

Best Mexican Restaurant

¿Por Qué No?

Multiple locations, 3524 N Mississippi Ave., (503) 467-4149

Runner-up:

Los Gorditos

Third place:

La Bonita

Best New Restaurant (As of January 2017)

Jackrabbit

830 SW 6th Ave. (503) 412-1800

Runner-up:

Etc. Eatery

Third place:

Can Font

Best Paleo Options

Verde Cocina

524 NW 14th Ave., (503) 894-9321

Runner-up:

Dick's Kitchen

Third place:

Cultured Caveman

Best Pizza

Ken's Artisan Pizza

304 SE 28th Ave., (503) 517-9951

Runner-up:

Escape From New York Pizza

Third place:

Flying Pie Pizzeria

Best Restaurant

Nicholas Restaurant

Multiple locations, 318 SE Grand Ave, (503) 235-5123

Runner-up:

RingSide Steakhouse

Third place:

Sayler's Old Country Kitchen

Best Sandwich Shop

Lardo

1212 SE Hawthorne Blvd. (503) 234-7786

Runner-up:

East Side Delicatessen

Third place:

Bunk Sandwiches

Best Sausage

Olympia Provisions

1632 NW Thurman St., (503) 894-8136

Runner-up:

Otto's Sausage Kitchen & Meat Market

Third place:

Edelweiss Sausage & Delicatessen

Best Smoothie/Juice Bar

Kure Juice Bar

Multiple locations, 518 SW Taylor St. , (855) 777-5873

Runner-up:

Greenleaf Juicing Company

Third place:

Sip

Best Sushi

Bamboo Sushi

Multiple locations, 836 NW 23rd Ave., (971) 229-1925

Runner-up:

Yama Sushi & Sake Bar

Third place:

Miyamoto

Best Thai Restaurant

Pok Pok

Multiple locations, 3226 SE Division St., (503) 232-1387

Runner-up:

Paadee

Third place:

Thai Bloom!

Best Vegetarian/ Vegan Restaurant

Harlow

3632 SE Hawthorne Blvd., (971) 255-0138

Runner-up:

Blossoming Lotus

Third place:

The Sudra

Best Vietnamese Restaurant

Luc Lac

835 SW 2nd Ave., (503) 222-0047

Runner-up:

Pho Hùng

Third place:

Pho Oregon Restaurant

Best Winery

Willamette Valley Vineyards

8800 Enchanted Way SE, Turner, (503) 588-9463

Runner-up:

Sokol Blosser Winery

Third place:

Hip Chicks Do Wine

Best Accountant

Artemis Tax

2164 NE Broadway, (503) 206-4202

Runner-up:

Inclusion Tax Services

Third place:

Green Accounting & Tax

Best Antique/Vintage Store

Village Merchants

1644, 4035 SE Division St., (503) 234-6343

Runner-up:

PDX Gold Dust

Third place:

Monticello Antique Marketplace

Best Auto Dealership

Wentworth Subaru

400 E Burnside St., (503) 232-2000

Runner-up:

Vespa Portland

Third place:

Jim Fisher Volvo

Best Bike Shop

River City Bicycles

706 SE Martin Luther King Jr. Blvd., (503) 233-5973

Runner-up:

Bike Gallery

Third place:

Gladys Bikes

Best Bookstore

Powell's City of Books

1005 W Burnside St., (800) 878-7323

Runner-up:

Annie Bloom's

Third place:

Broadway Books

Best Bottle Shop

Belmont Station

1649, 4500 SE Stark St., (503) 232-8538

Runner-up:

John's Marketplace

Third place:

The Portland Bottle Shop

Best Child Care

Pipster Prep Northwest

2830, 920 NW 25th Ave., (971) 229-0752

Runner-up:

Growing Seeds

Third place:

ChildRoots: Northwest Center

Best Children's Store

Thinker Toys

7784 SW Capitol Hwy., (503) 245-3936

Runner-up:

Beanstalk Children's Resale

Third place:

Bricks & Minifigs Portland

Best Clothing Resale Store

Red Light Clothing Exchange

3590 SE Hawthorne Blvd., (503) 963-8888

Runner-up:

Crossroads Trading Co.

Third place:

Shwop

Best Comic Shop

Things From Another World

2916 NE Broadway, (503) 284-4693

Runner-up:

Bridge City Comics

Third place:

Books with Pictures

Best Doggie Day Care

Sniff Dog Hotel

1828 NW Raleigh St., (503) 208-2366

Runner-up:

LexiDog Boutique & Social Club

Third place:

3 Dogs Boarding and Daycare

Best Eyewear Shop

Eyes On Broadway

2300 NE Broadway, (503) 284-2300

Runner-up:

Myoptic Optometry

Third place:

Fetch Eyewear

Best Florist

Sammy's Flowers

1124 NW Lovejoy St., (503) 281-0310

Runner-up:

Solabee Flowers & Botanicals

Third place:

Gifford's Flowers

Best Furniture Store

City Liquidators

823 SE 3rd Ave., (503) 230-7716

Runner-up:

What's New? Furniture

Third place:

Bella Casa

Best Garden Supply/Nursery

Portland Nursery

5050 SE Stark St., (503) 231-5050

Runner-up:

Garden Fever!

Third place:

Pistils Nursery

Best Grocery Store

New Seasons Market

Multiple locations, 3445 N Williams Ave., (503) 528-2888

Runner-up:

Fred Meyer

Third place:

People's Food Co-op

Best Hardware Store

W.C. Winks Hardware

200 SE Stark St., (503) 227-5536

Runner-up:

Pearl Hardware

Third place:

Beaumont Do It Best Hardware

Best Home Goods Store

Kitchen Kaboodle

404 NW 23rd Ave., (503) 241-4040

Runner-up:

Cargo

Third place:

IKEA Portland Home Furnishings

Best Jewelry Shop

betsy & iya

2403 NW Thurman St., (503) 227-5482

Runner-up:

Gold Door Jewelry & Art

Third place:

Gem Set Love

Best Leather Maker

Langlitz Leathers

2443 SE Division St., (503) 235-0959

Runner-up:

Will Leather Goods

Third place:

Colty

Best Local Grocer

New Seasons Market

Multiple locations, 3445 N Williams Ave., (503) 528-2888

Runner-up:

People's Food Co-op

Third place:

Food Fight! Grocery

Best Local Printer

Morel Ink

4824 NE 42nd Ave., (503) 736-0111

Runner-up:

Paperjam Press

Third place:

Symbiosis Printing

Best Men's Boutique

Boys Fort

1001 SW Morrison St., (503) 241-2855

Runner-up:

The Man's Shop

Third place:

Marios

Best Mortgage Broker

Bryce Elder, Sunrise Mortgage Group

10365 SE Sunnyside Rd. Ste. 330, Clackamas, 971-212-4655

Runner-up:

Mark Snow, People's Home Equity

Third place:

Steph Noble, Guild Mortgage

Best Nonprofit

The Pixie Project

510 NE Martin Luther King Jr. Blvd., (503) 542-3432

Runner-up:

Dougy Center

Third place:

Blanchet House

Best Pet Store

Pets on Broadway

2762 NE Broadway, (503) 282-5824

Runner-up:

The Filling Station Pet Supplies

Third place:

Healthy Pets Northwest

Best Real Estate Agent

Laura Wood & Laurie Gilmer

2601 NE Glisan St., (503) 847-2722

Runner-up:

Brad Wulf, Keller Williams

Third place:

Aryne + Dulcinea, Living Room Realty

Best Real Estate Company

Think Real Estate

2601 NE Glisan St., (503) 847-2722

Runner-up:

Urban Nest Realty

Third place:

Dennison Capen Group Realty,  Keller Williams Realty Portland Central

Best Record Store

Music Millennium

3158 E Burnside St., (503) 231-8926

Runner-up:

Everyday Music

Third place:

Mississippi Records

Best Running Store

Portland Running & Walking Co

800 SE Grand Ave., (503) 232-8077

Runner-up:

Foot Traffic

Third place:

Road Runner Sports

Best Sex Shop

She Bop

Multiple locations, 3213 SE Division St., (503) 688-1196

Runner-up:

Fantasy

Third place:

Taboo

Best Shoe Store

Imelda's and Louie's

Multiple locations, 3426 SE Hawthorne Blvd., (503) 233-7476

Runner-up:

pedX Shoe Shangri-la

Third place:

RoM Shoes

Best Smoke/Vape Shop

Farma

916 SE Hawthorne Blvd., (503) 206-4357

Runner-up:

Rich's Cigar Store

Third place:

Mary Jane's House of Glass

Best Specialty Shop

Tender Loving Empire

Multiple locations, 412 SW 10th Ave., (503) 243-5859

Runner-up:

ROAR Cat Specialty Gift Shop

Third place:

Lash & Beauty Lab

Best Sports Store/Outfitter

Next Adventure

426 SE Grand Ave., (503) 233-0706

Runner-up:

REI

Third place:

U.S. Outdoor

Best Tattoo Shop

Wonderland Tattoos

7036 SE 52nd Ave., (971) 254-4352

Runner-up:

Ritual Arts

Third place:

Martian Arts Tattoo Studio

Best Veterinary Practice

DoveLewis Veterinary Emergency & Specialty Hospital

1945 NW Pettygrove St., (503) 228-7281

Runner-up:

Alberta Veterinary Care

Third place:

Northwest Neighborhood Veterinary Hospital

Best Women's Boutique

Paloma Clothing

6316 SW Capitol Hwy., (503) 246-3417

Runner-up:

Sloan Boutique

Third place:

Union Rose

Best Actor

Jerry Bell Jr.

Runner-up:

Landy Hite

Third place:

Tristan David Luciotti

Best Comedian

Caitlin Weierhauser

Runner-up:

Neeraj Srinivasan

Third place:

Chris Ettrick

Best Comedy Club

Helium Comedy Club

1510 SE 9th Ave., (888) 643-8669

Runner-up:

Funhouse Lounge

Third place:

Curious Comedy Theater

Best Comedy Event

Lez Stand Up

Runner-up:

All Jane Comedy Festival

Third place:

Becky With the Good Jokes

Best DJ

Christa Wessel

All Classical Public Media, Inc., 211 SE Caruthers St., Suite 200, (503) 943-5828

Runner-up:

Sappho

Third place:

DJ Gregarious

Best Local Celebrity

The Unipiper

Runner-up:

Erin Aquarian

Third place:

Carlos the Rollerblader

Best Local Musician/Musical Group

Floater

Runner-up:

Man Repellant

Third place:

Rich Hunter

Best Local Podcast

The British History Podcast

Runner-up:

Portland at the Movies

Third place:

Funemployment Radio

Best Music Venue

Revolution Hall

1300 SE Stark St., #110, (503) 288-3895

Runner up:

Doug Fir Lounge

Third place (tie):

Mississippi Studios and Bar Bar

McMenamin's Crystal ballroom

Best Outdoor Music Venue

McMenamins Edgefield

2126 SW Halsey St., Troutdale., (503) 669-8610

Runner-up:

Oregon Zoo

Third place:

Pickathon Music Festival

Best Professional Athlete

Damian Lillard

Runner-up:

Diego Valeri

Third place:

Adrianna Franch

Best Radio Personality

Daria Eliuk

Runner-up:

Christa Wessel: All Classical Portland

Third place:

Contessa De La Luna: KBOO

Best Radio Station

XRAY FM

5415 N Albina Ave., (503) 233-2700

Runner-up:

Oregon Public Broadcasting

Third place:

KQAC All Classical 89.9

Best Bar

Bye and Bye

1011 NE Alberta St., (503) 281-0537

Runner-up:

Paddy's Bar & Grill

Third place:

The Solo Club

Best Bartender

Amanda Koennecke: The Decoy

10710 NW St Helens Rd., (503) 286-2655

Runner-up:

Andrew Moore: Aalto Lounge

Third place:

Laura Beth: Funhouse Lounge

Best Beer Selection on Tap

Horse Brass Pub

4534 SE Belmont St., (503) 232-2202

Runner-up:

Loyal Legion Pub

Third place:

Yard House

Best Cider House

Portland Cider House

3638 SE Hawthorne Blvd., (503) 206-6283

Runner-up:

Schilling Cider House Portland

Third place:

Cider Riot!

Best Cocktail Lounge

Sapphire Hotel

5008 SE Hawthorne Blvd., (503) 232-6333

Runner-up:

Circa 33

Third place:

Teardrop Lounge

Best Date Bar

Sapphire Hotel

5008 SE Hawthorne Blvd., (503) 232-6333

Runner-up:

Aalto Lounge

Third place:

North 45 Pub

Best Dive Bar

Spaceroom Lounge and Genie's Too

4800 SE Hawthorne Blvd., (503) 235-6957

Runner-up:

Low Brow Lounge

Third place:

Slim's Restaurant & Lounge

Best Drag Show

Darcelle XV

208 NW 3rd Ave., (503) 222-5338

Runner-up:

Death of Glitter

Third place:

CC Slaughters

Best Game Bar

Ground Kontrol Classic Arcade

115 NW 5th Ave., (503) 796-9364

Runner-up:

QuarterWorld Arcade

Third place:

Game Knight Lounge

Best Happy Hour

Portland City Grill

111 5th Ave., (503) 450-0030

Runner-up:

Crush Bar

Third place:

Aalto Lounge

Best Karaoke

The Alibi Tiki Lounge

4024 N Interstate Ave., (503) 287-5335

Runner-up:

Voicebox Karaoke

Third place:

Stripparaoke at Devils Point

Best Latin Dance Night

Aztec Willies

1501 NE Broadway, (503) 280-8900

Runner-up:

Mississippi Pizza Pub

Third place:

EastBurn Public House

Best LGBTQ Bar

Crush Bar

1400 SE Morrison St., (503) 235-8150

Runner-up:

CC Slaughters Nightclub and Lounge

Third place:

Scandals

Best Patio

White Owl Social Club

1305 SE 8th Ave., (503) 236-9672

Runner-up:

Rontoms

Third place:

Twenty First Ave Kitchen & Bar

Best Place to Dance

Goodfoot Pub & Lounge

2845 SE Stark St., (503) 239-9292

Runner-up:

The Lovecraft Bar

Third place:

McMenamins Crystal Ballroom

Best Sports Bar

Century

930 SE Sandy Blvd., (503) 446-6418

Runner-up:

Claudia's Sports Pub and Grill

Third place:

On Deck Sports Bar & Grill-Pearl

Best Strip Club

Sassy's

927 SE Morrison St., (503) 231-1606

Runner-up:

Devils Point

Third place:

Casa Diablo

Best Stripper

Mel at Devils Point

5305 SE Foster Rd., (503) 774-4513

Runner-up:

Toxic Suicide

Third place:

BJ McNaughty

Best Trivia Night

Geeks Who Drink

(303) 532-4737

Runner-up:

ShanRock's Triviology

Third place:

Quizissippi at Mississippi Pizza

Best Wine Bar

Vino Veritas Wine Bar and Bottle Shop

7835 SE Stark St., (503) 208-2583

Runner-up:

Portland Wine Bar & Winery Tasting Room

Third place:

Corkscrew Wine Bar

Best Beach

Cannon Beach

Runner-up:

Manzanita

Third place:

Seaside

Best Bike Event

Naked Bike Ride

Runner-up:

Sunday Parkways

Third place:

Pedalpalooza

Best Outdoor Event

Portland Saturday Market

2 SW Naito Pkwy., (503) 222-6072

Runner-up:

Oregon Zoo Summer Concerts

Third place:

Pedalpalooza

Best Park

Forest Park

Runner-up:

Mt. Tabor

Third place:

Laurelhurst Park

Best Place to Hike

Columbia Gorge

Runner-up:

Forest Park

Third place:

Latourell Falls

Best Running Event

Hood to Coast

9655 SW Sunshine Ct., #500, Beaverton, (503) 292-4626

Runner-up:

Shamrock Run

Third place:

Bridge to Brews

Best Summer Camp

Camp Namanu

10300 SE Camp Namanu Rd., Sandy, (503) 224-7800

Runner-up:

Trackers

Third place:

Camp Yakety Yak

Best Swimming Spot

Sauvie Island Beach

Runner-up:

Sandy River

Third place:

High Rocks Park

Best Acupuncture

Working Class Acupuncture

3526 NE 57th Ave., (503) 335-9440

Runner-up:

All and One Acupuncture and Wellness

Third place:

To the Point PDX

Best Barbershop

Bishop's Barbershop

3705 N Mississippi Ave., (503) 548-6388

Runner-up:

Morehouse Barbers

Third place:

Brick & Mortar Barbershop & Grooming Supply

Best Chiropractor

Equilibrium Chiropractic, Acupuncture, and Massage

913 SW 16th Ave., (503) 228-5000

Runner-up:

True Potential Chiropractic

Third place:

Evolve Performance Healthcare

Best Dentist

Bling Dental

926 NW 13th Ave., #150, (503) 227-2444

Runner-up:

Mint Dental Works

Third place:

Rafia Dental

Best Facial

Zama Massage

2149 NE Broadway, (503) 281-0278

Runner-up:

The Portland Girl

Third place:

Isabel Blackwell

Best Float Tank

Float On

4530 SE Hawthorne Blvd., (503) 384-2620

Runner-up:

The Float Shoppe

Third place:

The Everett House Community Healing Center

Best Gym

Hyatt Training

2001 NW 19th Ave., #102, (503) 360-0053

Runner-up:

Honest Training

Third place:

McConnell's Boxing Academy

Best Hair Salon

Magnum-Opus

1415 NW Savier St., (503) 228-1918

Runner-up:

MALVA. house of hair

Third place:

CREAM salon

Best Hair Stylist

Allie Martinez

13043 SE 84th Ave., Clackamas., (503) 720-0238

Runner-up:

Josie Sells

Third place:

Meredith Allen

Best Hearing Care Provider

OHSU SoundSource

3550 SW Bond Ave., #173, (503) 418-2555

Runner-up:

Hearing Resources Audiology Center

Best Massage (tie)

Open Hand Health & Body

221 SE 11th Ave., Suite 226, (971) 279-4454

Zama Massage

2149 NE Broadway St., (503) 281-0278

Third place:

Leah Hansen, LMT & Ayurveda Yoga Wellness Coach

Best Midwife

Rose City Midwifery

2738 NE Broadway
(503) 908-3980

Runner-up:

Women's Healthcare Associates Midwives

Third place:

Unfurling Birth and Midwifery Services, Catherine Bailey, CPM, LDM

Best Nail Salon

Finger Bang

2725 NE Sandy Blvd.
(503) 477-9814

Runner-up:

Best Nails Club

Third place:

Mississippi Nails and Spa

Best Natural or Alternative Medicine Clinic

Reiki Says Relax

1722 NW Raleigh St., #423
(503) 309-1976

Runner-up:

Therapia Wellness Clinic

Third place:

The Ren Clinic

Best Physical Therapy Clinic

Therapeutic Associates Downtown Portland Physical Therapy

837 SW 1st Ave., #150
(503) 450-0591

Runner-up:

Rose City Physical Therapy

Third place:

Advance Sports and Spine Therapy, NW Portland

Best Pilates Studio

Studio Blue Pilates

2232 NW Pettygrove St.,
Suite 100 (503) 224-5073

Runner-up:

MegaBurn Fitness

Third place:

Cascadia Pilates

Best Soaking Pool

Common Ground Wellness Center

5010 NE 33rd Ave.
(503) 238-1065

Runner-up:

McMenamins Edgefield

Third place:

McMenamins Kennedy School

Best Spa

Common Ground Wellness Center

5010 NE 33rd Ave.
(503) 238-1065

Runner-up:

Löyly

Third place:

Zama Massage

Best Sugar/Waxing Services

Urban Waxx

1036 NW 18th Ave.
(503) 219-9299

Runner-up:

Sugar Me

Third place:

The Portland Girl

Best Yoga Studio

The Bhaktishop Yoga Center

2500 SE 26th Ave.
(503) 244-0108

Runner-up:

Yoga Union Community Wellness Center

Third place:

Firelight Yoga

Click here for the full Best of Portland 2018 guide.